سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون فن آوری و صنعت، فراگیری زبان خارجه و بین‌المللی بیش از پیش احساس می‌شود. از این رو بیشتر والدین به فکر آن هستند تا کودکانشان یک زبان کاربردی را به غیر از زبان مادری فرا بگیرند. این فراگیری زبان جدید می‌تواند آن‌ها را در مسیر‌های جدید‌تر و مطمئن‌تری از نظر جایگاه اجتماعی و حتی شغلی قرار دهد. اما همان طور که می‌دانید یادگیری یک زبان خارجه جدید بسیار وقت‌گیر و گا‌ها سخت است. از این رو توصیه می‌شود که حتما کودکان در سنین پایین آموزش‌های لازم را جهت یادگیری یک زبان دیگر فرا بگیرند.   ۶ روش کاربردی آموزش کودکان، برای یادگیری زبان خارجه در خانه
با توجه به مزایای بالای یادگیری زبان خارجه، بسیاری از والدین سعی می‌کنند تا با صرف هزینه و کلاس‌های آموزشی فرزندان خود را در مسیر یادگیری قرار دهند. اما با توجه به بالا بودن هزینه‌ها و زمان بر بودن کلاس‌های آموزشی جهت یادگیری زبان خارجه، بیش از نیمی از خانواد‌ها توانایی صرف این مقدار هزینه و حتی زمان را ندارند. از این رو باید به فکر روشی دیگر جهت آموزش فرزندان خود باشند. برای همین منظور ما در این مطلب شما را با ۶ روش کاربردی آموزش کودکان، برای یادگیری زبان خارجه در خانه آشنا می‌کنیم تا علاوه بر اینکه هزینه کمتری بر دوش خانواده‌ها بیافتد، فرزندانشان بتوانند در امنیت کامل و در کنار خانواده زبان خارجه را به خوبی فرا بگیرند.
از خودتان شروع کنید
برای ایجاد یک نگرش مثبت، برای یادگیری زبان خارجه ابتدا خود والدین باید آن را فرا بگیرند. اگر شما از والدینی هستید که هنوز موفق نشده‌اید تا یک زبان بین‌المللی دیگر به جز زبان مادری خود را فرا بگیرید، بهتر است قبل از اینکه فرزندانتان را تشویق به یادگیری زبان خارجه کنید، خودتان برای آموزش اقدام کنید. هر چقدر نگرش مثبت شما در یادگیری زبان خارجه بهتر باشد، به همان اندازه می‌توانید تاثیرات مثبت‌تری روی فرزندان خود داشته باشید. چرا که اگر کودکتان درک کند، والدینش در مسیر آموزش قرار دارد، بهتر می‌تواند این نکته را بپذیرد که خودشان نیز این زبان خارجه را بیاموزند. همان طور که می‌دانید شما می‌توانید یک مکمل بسیار موثر برای آموزش فرزندان خود نیز باشید با این روش علاوه بر اینکه شما در مسیر آموزش قرار می‌گیرد، فرزندتان نیز ترغیب می‌شود تا با شما هم مسیر شود. وقتی کودکان مطمئن شوند که والدینشان همان کاری که خودشان انجام می‌دهد را انجام می‌دهد میل بیشتری برای یادگیری پیدا می‌کنند؛ چرا که فکر می‌کنند، در پشت نصیحت‌های شما صداقت وجود دارد. به طور مثال والدینی که هیچ گونه تخصصی در امر یادگیری یک زبان دیگر ندارد، به محض نصیحت کودک خود با مقاومت و مخالفت آن‌ها روبه‌رو خواهند شد. بی‌شک در چنین شرایطی کودکان با خواست شما مقابله خواهند کرد. چرا که والدین خودشان یک زبان دیگر را فرا نگرفته‌اند، ولی از آن‌ها می‌خواهند تا یک زبان بین المللی دیگر بیاموزند.
بازی و سرگرمی به زبان انگلیسی
همان طور که می‌دانید کودکان به طور طبیعی و بدون مداخله والدین می‌توانند بسیاری از کار‌ها به ویژه آموختن یک زبان خارجه دیگر را به خوبی بیاموزند. آن‌ها در مسیر آموختن، اشتباهات بسیار زیادی انجام می‌دهند. اما هیچ شخصی چنین اشتباهاتی را نباید مد نظر قرار دهد؛ چرا که کودکان برای یادگیری نیاز به آزمون و خطا دارند تا موضوع مورد نظر را بهتر درک کنند. یک روش موثر برای فراگیری زبان خارجه توسط کودکان این است که آن‌ها به وسیله بازی و سرگرمی این کار را انجام دهند. والدین می‌توانند برخی از بازی‌ها و سرگرمی‌ها روزمره کودکان را به کمک یک زبان خارجه دیگر به آن‌ها تعلیم دهند. این روش آموزشی، تاثیری بیشتری روی آن‌ها خواهد داشت. کودکان به وسیله بازی و سرگرمی بسیاری از کار‌های عادی زندگی همچون راه رفتن و حتی سخن گفتن را فرا می‌گیرند. به طور کلی کودکان بدون هیچگونه مداخله بالایی، همه چیز را در اطرافشان خواهند آموخت. آن‌ها این کار را از طریق آزمایش‌ها و بازی‌ها انجام می‌دهند و اشتباهات زیادی را نیز در این راه مرتکب می‌شوند. این والدین هستند که باید خوب و بد مسیر را برای آن‌ها نمایان کنند.   خواندن کتاب داستان به یک زبان دیگر برای آموزش
خوشبختانه امروزه والدین می‌توانند بسیاری از کتارب‌های داستان را به هر زبان دیگر تهیه کرده و برای آموزش در اختیار کودکان خود قرار دهند. همان طور که می‌دانید کتاب داستان‌های آنلاین به راحتی در دسترس هستند. از این رو با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید به راحتی آن‌ها را دانلود و یا کپی کنید. شما با استفاده از داستان‌ها و قصه‌های معروف راحت‌تر می‌توانید یک زبان خارجه را به فرزندان خود آموزش دهید. در چنین شرایطی سعی کنید؛ حتما از کتاب داستان‌هایی استفاده کنید که فرزندتان به زبان مادری آن را مطالعه و یا درباره داستان‌های آن اطلاعات کافی داشته باشند. وقتی شما از این روش برای یادگیری زبان خارجه استفاده می‌کنید با توجه به ذهن خلاق و کنجکاو کودکان، آن‌ها راحت‌تر مسیر یادگیری را می‌پیمایند. البته خواندن داستان‌های جدید نیز می‌تواند بسیار مهیج باشد. یکی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از این روش، زمان خواب است؛ چرا که کودکان در این زمینه برای بهتر فهمیدن موضوع داستان از شما سوال‌های زیادی خواهند کرد. این گونه سوال‌ها ذهن‌شان را برای یادگیری آماده‌تر خواهد کرد. در چنین شرایطی والدین باید پیش از آموزش دادن کودکان خود، حتما موضوع داستان با ذکر جزئیات را فرا بگیرند تا در هنگام مواجه شدن با سوال کودکان، جواب قانع کننده و درستی را در اختیارشان قرار دهند. شما می‌توانید از این روش به صورت معکوس نیز بهره ببرید. فقط کافی است پس از خواندن یک بخش از کتاب داستان از آن‌ها بخواهید به همراه شما آن تکه از داستان را تعریف کنند. این گونه روش آموزشی تاثیر بسیار مثبتی جهت فراگیری یک زبان خارجه برای کودکان ایجاد خواهد کرد.
از آنجایی که تقریبا تمامی کتاب داستان‌ها کودکان همراه با تصاویر هستند، این نوع تصاویر جهت یادگیری بهتر به کودکان کمک می‌کند تا تصویرسازی داستان را در ذهن خود انجام دهند. وقتی تصویرسازی در ذهن کودکان ایجاد شد، یادگیری لغت‌ها و اصطلاحات یک زبان دیگر راحت‌تر خواهد بود. این روش یادگیری تاثیر عمیق‌تری روی کودکان خواهد داشت و مسیر یادگیری را برای آن‌ها هموارتر می‌کند. جالب است بدانید کودکان با خواندن کتاب داستان‌ها به راحتی می‌توانند برخی از قوائد دستوری زبان خارجه مورد نظر را بهتر درک کرده و آن را راحت‌تر فرا بگیرند.
یادگیری یک زبان خارجی با استفاده از یک رادیو یا فایل صوتی

همان طور که می‌دانید کودکان برای یادگیری زبان مادری نیازی به دانستن قواعد و دستور‌های ادبیاتی زبان ندارند. آن‌ها به صورت کاملا طبیعی با شنیدن و تکرار کلمات، صحبت کردن را می‌آموزند. پس آموزش دادن به روش دستوری و استفاده از قوائد برای کودکان نمی‌تواند روشی موثر برای یادگیری یک زبان خارجه جدید باشد. از این رو والدین می‌توانند رادیوی خود را به یک شبکه که زبان مورد نظر جهت آموزش آن‌ها برنامه اجرا می‌کند، وصل کنند و با استفاده از کلماتی که در رادیو عنوان می‌شود، بچه‌های خود را با یک زبان دیگر جهت آموزش بهتر آشنا کنند. از یاد نبریم برای کودکان بیشتر ریتم و نوع صدا جهت اجرا مهم است نه دستور و قوائد یک زبان دیگر. گوش دادن در یادگیری زبان، از جایگاه بسیار مهم و حتی در اولویت یادگیری یک زبان، قرار دارد. از این رو شما و یا کودک‌تان با گوش دادن به رادیو به ویژه کانالی که برای کودکان برنامه اجرا می‌کند، بهتر می‌تواند مسیر یادگیری را برای آن‌ها هموار کنید. لهجه‌های مختلفی که در رادیو استفاده می‌شود، می‌تواند فرصت بسیار مناسبی را جهت هر چه بهتر یادگیری یک زبان را در اختیار کودکان و حتی والدین قرار دهد. اگر رادیو در دسترس نبود از سی‌دی‌ها و فایل‌های صوتی استفاده کنید.
به دنبال علاقه کودکان خود باشید
بسیاری از کودکان علاقه بسیار زیادی به بازی با کاغذ، چسباندن، برش دادن و نقاشی و حتی پختن چیز‌های مختلف هستند. این می‌تواند یک فرصت استثنایی برای والدین باشد تا آن‌ها را تشویق به زبان آموزی کنند. فقط کافی است برای انجام هر کاری با یک زبان دیگر به آن‌ها بفهمانند تا فعالیت‌هایی را که دوست دارند، تجربه کنند. این روش آموزشی با توجه به جذابیت و زیبایی که دارد، کودکان را تشویق می‌کند تا راحت‌تر یک زبان جدید را به صورت محاوره‌ای فرا بگیرند. به مرور زمان والدین می‌توانند برخی از قوائد دستوری و مهم را به آن‌ها آموزش دهند. وقتی شما از کودک‌تان بخواهید کاری که دوست دارد را با یک زبان دیگر بیان کند، این وی را ترغیب می‌کند تا زودتر زبان مورد نظر را بیاموزد تا به اهداف خود برسد.
شعر خواندن و استفاده از فیلم‌های آموزشی
برخی از کودکان به شعر و آواز خواندن علاقه نشان می‌دهند. از این رو والدین می‌توانند برخی از فیلم‌های آموزشی که به صورت آواز خواندن با زبان خارجه است را در اختیار کودکان قرار دهند تا کودک‌شان برخی از شعر‌ها را با این روش حفظ کرده و در نهایت بیاموزد. والدین پس از مدتی می‌توانند فلیم‌هایی که دامنه لغت بیشتری دارند را دراختیار فرزندان خود قرار دهند تا آن‌ها بهتر بتوانند با لغت‌ها و اصطلاحات جدید آشنا شوند. استفاده از انیمیشن و حتی فیلم‌های جذاب برای کودکان نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. حتی والدینی که در یادگیری یک زبان خارجه مشکل دارند می‌توانند از این روش برای یادگیری یک زبان جدید برای خود بهره ببرند.
منبع: britishcouncil

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *